Przekształcanie odpadów w wartość

Wytwarzanie surowców wtórnych jest centralnym elementem nowej gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to sposób na radzenie sobie z coraz większym niedoborem zasobów naturalnych i z coraz większymi kosztami surowców pierwotnych. Opracowujemy innowacje, aby przyspieszyć recykling i oferować naszym klientom realne rozwiązania.
Wyzwania

Ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych

Zwiększenie udziału materiałów z recyklingu w cyklu produkcyjnym
Reagowanie z wyprzedzeniem na rosnący niedobór surowców pierwotnych
Generowanie oszczędności energetycznych
Nasze innowacje

Segregacja szkła kolorami w celu optymalizacji recyklingu

High 5, firma z Belgii, stworzyła sposób zautomatyzowanego segregowania szkła kolorami. To pierwszy zakład na świecie, który sortuje przychodzące odpady tak, aby oddzielić od siebie cztery kolory szkła wykorzystywanego do produkcji butelek i innych opakowań szklanych, takich jak słoiki. Celem jest zwiększenie udziału szkła z recyklingu w procesach produkcyjnych przemysłu szklarskiego.
Glass recycling-High 5 recycling plant in Belgium-SUEZ

Supernowoczesny zakład High 5 jest pionierem w dziedzinie recyklingu szkła w Europie. Sortownia jest wzorcowym przykładem odzyskiwania odpadów w celu wytwarzania surowców wtórnych, co stanowi jedną z głównych zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

©SUEZ David Plas

Jest to pierwszy zakład, w którym automatycznie sortuje się szkło według czterech kolorów.

Konwencjonalne etapy sortowania szkła polegają na usuwaniu niepożądanej zawartości, tak aby szkło można było oddzielić od pozostałych odpadów, a następnie przetworzyć. Firma High 5 zrewolucjonizowała końcowe przetwarzanie szkła dzięki technologicznej innowacji: kolorowy surowiec szklany przechodzi przez separator optyczny najnowszej generacji. Strumień szkła dzielony jest na cztery kolory: bezbarwne, zielone, bursztynowe i czerwonobrązowe. Technologia ta nie tylko automatycznie wykrywa i oddziela od siebie te cztery kolory, ale także umożliwia oczyszczenie i usunięcie pozostałości takich jak kryształ, porcelana czy też tworzywo szklano-ceramiczne, które nie pozwalają na ponowne wykorzystanie szkła jako surowca.

Zwiększenie udziału szkła z recyklingu w procesach wytwórczych

Wyjątkowa jakość szkła z recyklingu wytwarzanego przez High 5 pozwala klientom zakładu z branży szklarskiej na znaczne zwiększenie udziału szkła z recyklingu w procesach produkcyjnych. Dzięki temu mogą oszczędzić naturalne zasoby mineralne i energię, ale także zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. High 5 Recycling Group, zbudowana wraz z SUEZ i partnerem – firmą SIBELCO GREEN SOLUTIONS, wiodącym dostawcą minerałów dla przemysłu szklarskiego na świecie, jest w stanie wytworzyć 250 tys. ton szkła z recyklingu rocznie.

Oferujemy nowe asortymenty tworzyw sztucznych z recyklingu

Plast’lab® działa od 2014 r. jako efekt partnerskiej współpracy z branżami wykorzystującymi tworzywa sztuczne, dostarczając im wysokiej jakości tworzywa sztuczne z recyklingu, spełniające konkretne i precyzyjne specyfikacje.

SUEZ laboratory-Plast’lab-recycled plastic

Poprzez Plast'lab® SUEZ pragnie pracować z producentami, aby budować „szyte na miarę” rozwiązania i dostarczać takie tworzywa z recyklingu, jakich potrzebują.

A COMPLETERA COMPLETER

A COMPLETER

Tworzenie „szytych na miarę” tworzyw sztucznych z recyklingu

Tworzywa sztuczne z recyklingu są źródłem przewagi ekonomicznej dla producentów, jako że pomagają im poprawić efektywność energetyczną i środowiskową. Jako surowiec wtórny muszą one jednak spełniać konkretne specyfikacje. Z tego względu stworzyliśmy wyjątkowe laboratorium Plast’lab®. Plast’lab® analizuje, charakteryzuje i testuje tworzywa sztuczne z recyklingu, aby tworzyć nowe asortymenty wysokiej jakości tworzyw. Celem jest spełniać potrzeby producentów (w zakresie odporności na uderzenia, wysoką temperaturę, itp.) oraz reagować z wyprzedzeniem na przyszłe potrzeby.

To bardzo istotne zagadnienie ekonomiczne i ekologiczne.

W ostatnich 50 latach wykorzystanie tworzyw sztucznych wzrosło dwudziestokrotnie, a niektóre produkty konsumenckie zawierają ponad 20 różnych rodzajów plastiku. Korzystanie z tworzyw sztucznych z recyklingu pozwala zmniejszyć zużycie energii o 80–90% w porównaniu do produkcji plastiku nowego. Ważnym celem jest dla nas podejmowanie działań na rzecz zwiększenia ilości oraz poprawy jakości tworzywa sztucznego z recyklingu.

Więcej informacji:

Zobacz wideo