Wykorzystanie energii z wody i odpadów
Wytwarzanie zrównoważonej energię



Korzystanie z energii w sieciach oczyszczania ścieków w celu wytwarzania ekologicznego ciepła

Dzięki wytwarzaniu zielonej energii, Degrés Bleus zmniejsza emisje gazów cieplarnianych o 50–70% w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań cieplnych.
Ciepło ze ścieków
Rozwiązanie Degrés Bleus łączy w sobie wymiennik ciepła i pompę ciepła. Wymiennik ciepła, zawierający zamknięty obieg rur, przekazuje wodę podgrzaną przez ciepło w ściekach. Woda następnie dociera do pompy, która przekazuje ją pomiędzy siecią ścieków a obiegiem grzewczym. Kaloryczność ulega pomnożeniu – rośnie temperatura wody, która tym samym staje się zdatna do użytku. Degrés Bleus nie tylko nie powoduje żadnych uciążliwości i jest całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem, ale można je też przystosować do zarówno nowych, jak i istniejących wcześniej sieci w budynkach mieszkalnych, biurach, szpitalach, domach spokojnej starości, szkołach, itp.
Zmniejszanie emisji CO2 o 300 ton rocznie
Dzięki wytwarzaniu zielonej energii Degrés Bleus zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o 50–70% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań cieplnych. Chroni też zasoby naturalne dzięki ograniczeniu zużycia energii nieodnawialnej o 30–60%.
Rozwiązanie działające w 13 zakładach we Francji
Po raz pierwszy wykorzystano je w 2010 r. w Centrum Sportów Wodnych w Levallois-Perret. Obecnie Degrés Bleus używane jest w Bordeaux (budynki administracyjno-biurowe), Valenciennes (ratusz), Paryżu (Pałac Elizejski; teren szkoły Wattignies oraz kompleks basenów „Aspirant-Dunand”), Nanterre (ekodzielnica St. Genevieve), Dijon (miejska zajezdnia tramwajowa), Maubeuge (kampus uniwersytecki), Miluzie (koszary Lefebvre), Marsylii (apartamentowiec „Les nouveaux Chartreux”), Saulx-les-Chartreux (młyn SIAHVY) oraz Annemasse (basen).
Więcej informacji:
Odzysk biogazu z oczyszczalni ścieków w celu dostarczania energii do miast

„Oto najlepsze równanie energetyczne: ekologiczna i w 100% lokalna produkcja ze źródła, które nie ulega wyczerpaniu, przy czym transport odbywa się bez udziału pojazdów i bez strat w naszych sieciach, wszystko w ramach krótkiego obiegu.”
Olivier Bitz Prezes Réseau GDS
W Strasburgu we Francji, gdzie SUEZ jest operatorem oczyszczani ścieków, połączyliśmy siły z Réseau GDS, lokalnym dystrybutorem gazu ziemnego, w ramach innowacyjnego projektu BIOVALSAN. Projekt polega na zatłaczaniu biometanu wytwarzanego ze ścieków do sieci gazu ziemnego. Obecnie wytwarza się w jego ramach 1,6 mln Nm3 oczyszczonego metanu rocznie, co odpowiada zużyciu z 5 tys. oszczędnych lokali mieszkalnych. Metan ten zatłaczany jest do istniejącej miejskiej sieci gazu ziemnego. Projekt BIOVALSAN otrzymał wsparcie z programu LIFE+ Komisji Europejskiej ponieważ stanowił przykład regionalnej transformacji energetycznej.
Ograniczenie emisji CO2 o 7 tys. ton
BIOVALSAN odpowiada za zmniejszenie o 2/3 emisji CO2 z czwartej co do wielkości oczyszczalni ścieków we Francji – La Wantzenau. Uzdatnia ona wodę dla miliona ludzi. Połączona optymalizacja oczyszczania osadów ścieków i energetycznego odzysku biogazu w postaci biometanu powoduje, że jest to jedna z najmniej oddziałujących na środowisko naturalne oczyszczalni w całej Francji. Nowe źródło energii odnawialnej zapoczątkowało transformację w kierunku nowego, zrównoważonego i niskoemisyjnego modelu energetycznego w Strasburgu.
Więcej informacji:
Przekształcanie biogazu w ekologiczne paliwo

„Sądzę, że biogaz z naszych oczyszczalni stanowi konkretny wkład we wspólną dla regionów sprawę, którą jest transformacja energetyczna.”
Belaïde BedreddinePresident of the SIAAP
A COMPLETER
Demonstracyjna instalacja przemysłowa BioGNVAL, umieszczona w oczyszczalni SIAAP w Valenton, to pierwsza instalacja tego typu we Francji, która wykorzystuje ponownie biogaz z oczyszczania ścieków jako paliwo ciekłe (bio-LNG), czyli odnawialne źródło energii, które łatwo się składuje i transportuje. Rozwiązanie w zakresie ponownego wykorzystania biogazu polega na oczyszczeniu biogazu, a następnie jego skropleniu z użyciem technologii kriogenicznej, która powoduje zmniejszenie jego objętości tysiąc razy. Wytworzone w ten sposób bio-LNG (czyli skroplony biometan) składa się niemal w 100% z metanu.
Zmniejszanie emisji CO2
Projekt BioGNVAL udowadnia, że jesteśmy w stanie wytwarzać czyste paliwo, które nie powoduje emisji żadnych drobnych cząstek, przy zmniejszeniu hałasu o 50% i ograniczeniu emisji CO2 o 90% w porównaniu z dieslem Projekt BioGNVAL udowadnia, że jesteśmy w stanie wytwarzać czyste paliwo, które nie powoduje emisji żadnych drobnych cząstek, przy zmniejszeniu hałasu o 50% i ograniczeniu emisji CO2 o 90% w porównaniu z silnikiem Diesla, a wszystko to ze ścieków. Instalacja demonstracyjna BioGNVAL jest w stanie oczyścić prawie 120 Nm3 biogazu na godzinę, wytwarzając tonę dziennie bio-LNG, czyli odpowiednik dwóch pełnych baków samochodu ciężarowego. Testy pokazują, że ze ścieków pochodzących od 100 tys. ludzi można by wytworzyć wystarczającą ilość bio-LNG, aby napędzać 20 autobusów lub 20 ciężarówek.