Nasza ambicja
My już jesteśmy gotowi na rewolucję w dziedzinie zasobów, a Ty?
W 2050 r. Ziemię zamieszkiwać będzie 9,6 mld ludzi, a większość z nich żyć będzie w miastach. 40% ludności będzie zamieszkiwać obszary narażone na stres wodny, a zasoby surowców takich jak cynk, żelazo czy miedź będą bliskie wyczerpaniu.
Dlatego musimy wspólnie zakwestionować nasze tradycyjne modele. Opracowanie na nowo sposobów gospodarowania przez nas zasobami, ich wytwarzania oraz używania jest niezbędne, jeżeli chcemy sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed miastami, takim jak zmiana klimatu oraz gwałtowny wzrost liczby ludności. SUEZ koniecznie musi też odpowiedzieć na wyzwania, którym stawia czoło nasza branża, w związku z koniecznością uwzględnienia zrównoważonego rozwoju w modelach biznesowych.
SUEZ, ekspert w dziedzinie gospodarowania wodą i odpadami już od 150 lat, w pełni angażuje się w rewolucję w dziedzinie zasobów. Wykorzystamy do tego celu nasze zdolności innowacyjne oraz radykalnie nowatorskie podejście do optymalizacji zasobów, w pełni realizując potencjał cyfrowych technologii. Chcemy, aby nasza innowacyjność zachęcała do recyklingu, odzysku i wytwarzania surowców wtórnych i zasobów alternatywnych. Cel ten osiągamy, wspierając naszych klientów w procesie przechodzenia z modelu liniowego, opartego na nadmiernym zużyciu zasobów, na model gospodarki o obiegu zamkniętym, który zakłada recykling i odzyskiwanie zasobów do powtórnego wykorzystania.
W SUEZ jesteśmy świadomi i głęboko przekonani, że są to zasoby niezbędne dla życia i dla naszej wspólnej przyszłości. Jako lider rewolucji w dziedzinie zasobów angażujemy się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań oraz zrównoważonych modeli, które tworzą wartość dla klientów. Dla SUEZ rewolucja w dziedzinie zasobów musi być:



Globalne dążenie do mniej zasobochłonnego modelu rozwoju
Wzrost liczby ludności i urbanizacja powodują większe zapotrzebowanie na wodę, a także konieczność oczyszczania większej liczby ścieków i przetwarzania większych ilości odpadów. Infrastruktura w takich obszarach miejskich staje się zatem bardziej zagęszczona, a jej zarządzanie – bardziej złożone.
- W 2030 r. 60% z 8,5 mld ludzi na świecie zamieszkiwać będzie miasta.
- W każdym z 41 megamiast żyć będzie ponad 10 mln ludzi.
- W 2030 r. 40% ludności świata mieszkać będzie w obszarach narażonych na stres wodny.
- Ilość odpadów miejskich wzroście do 2050 r. o 70%.
- Zapotrzebowanie na wodę na świecie przekroczy 40% obecnie dostępnych zasobów do 2030 r.
- Zniknąć może 16 119 z szacowanych 40.177 gatunków zwierząt i roślin na świecie, co narazi na zagrożenie całe ekosystemy.
- Szacowany czas wyczerpania surowców mineralnych (w oparciu o ich zużycie w 2009 r.)

Żywo interesujemy się zdaniem opinii publicznej na temat ochrony środowiska, stąd też otwarcie przez SUEZ Globalnego Obserwatorium Zasobów we współpracy z Harris Interactive Institute. Badania z 2015 r. wykazały, że świadomość ekologiczna rośnie we wszystkich przebadanych przez nas krajach (źródło: World Resource Observatory, Harris Interactive-SUEZ, marzec 2015 r.):
- 95% respondentów w Chinach, 92% we Francji i 77% w USA sądzi, że „zasoby eksploatowane są nadmiernie”.
- 90% respondentów w Chinach, 88% we Francji i 72% w USA sądzi, że „powinniśmy wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym”.
We Francji prawo energetyczne przekształca się w kierunku ekologicznego rozwoju, dążąc do walki z marnotrawstwem i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Oto kilka celów, jakie tam postawiono:
- Zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów o 10% w okresie 2010–2020
- Odzyskiwanie 70% odpadów wytwarzanych przez sektor budownictwa i robót publicznych jako surowców wtórnych do 2020 r.
XIII plan pięcioletni w Chinach (na lata 2016–2020) uznaje „ekologiczny rozwój” za jeden z warunków wstępnych dla dalszego rozwoju gospodarczego kraju. 10 z 13 założeń uwzględnia środowisko.
- 15% zmniejszenie energochłonności PKB
- 18% zmniejszenie emisji CO2 na PKB
- 25% zmniejszenie stężenia drobnego pyłu zawieszonego w powietrzu
W Unii Europejskiej ambitne cele w zakresie recyklingu stawia nowy pakiet gospodarki o obiegu zamkniętym:
- Odzyskiwanie 60% odpadów komunalnych do 2025 r. i 70% do 2030 r.
- Odzyskiwanie 65% bioodpadów do 2025 r. i 70% do 2030 r.
Rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne modele gospodarczej, niepowiązane już ze wzrostem zużycia zasobów. Gospodarka o obiegu zamkniętym oferuje obiecującą perspektywę.
- Dzięki ograniczeniu zużycia surowców pierwotnych można by zaoszczędzić 1000 mld dolarów, jak twierdzi Fundacja Ellen MacArthur.
- Z kolei Institut Montaigne szacuje, że każdy punkt procentowy, o jaki zmniejszymy zużycie zasobów, wygenerować może 12 do 23 mld euro.
- Globalny rynek odzysku energii z odpadów mógłby rosnąć co roku o 6%.
- Globalny rynek technologii cyfrowych związanych z wodą ma być wart 27,5 mld euro w 2021 r. w porównaniu do 19,5 mld euro w 2016 r.
- W ciągu najbliższych 20 lat miasta będą musiały wydać 41.000 mld dolarów na cyfryzację infrastruktury.
- Również rolnictwo musi stawić czoło problemowi coraz mniejszych zasobów (np. w związku z większym zapotrzebowaniem na systemy nawadniania), a także będzie potrzebować usług w zakresie dostarczania wody i oczyszczania ścieków.
- Globalny rynek wody przemysłowej ma być wart 121 mld euro w 2021 r. w porównaniu do 95 mld euro w 2016 r.